Od października 2025 roku w naszych żłobkach realizowane będą zajęcia umuzykalniające dla dzieci, które są dodatkowo płatne, mają charakter dobrowolny i odbywać się będą tylko dla chętnych za zgodą rodziców.
Zapisy na zajęcia trwają do 31 lipca 2025 r. w sekretariacie Zespołu Żłobków Miejskich w Rybniku.
Zajęcia odbywać się będą raz w tygodniu ok 20-30 minut , koszt 30 zł/ m-c.
Zalety zajęć muzycznych dla dzieci
1. Rozwój kompetencji społecznych
Zajęcia grupowe muzyczne – rozwijają kompetencje społeczne. Taka „współpraca” uczy dzieci pracy w grupie i wzajemnego wsparcia, pomaga w nawiązywaniu relacji z rówieśnikami. Kształtuje dojrzałość i moralność, np. poprzez umiejętność akceptacji.
2. Lepsza pamięć i koncentracja
Muzyka ma także działanie pedagogiczne i wpływa na sferę poznawczą. Nauka gry na instrumentach aktywizuje obie półkule mózgu, co przyczynia się do poprawy pamięci, zdolności uczenia się, zwiększa uwagę u dzieci. Muzyka w połączeniu z ruchem, np. klaskaniem czy marszem, pobudza do myślenia i ułatwia maluchom zapamiętywanie nowych informacji.
3. Większa swoboda komunikacji i szybsza nauka języków
Poprzez śpiewanie piosenek maluchy z łatwością uczą się nowych słów i brzmienia języka. Kształcenie muzyczne sprawia, że dzieci szybciej zaczynają mówić, czytać i pisać, a nauka języków obcych przychodzi im bez trudu.
4. Pomoc w nauce przedmiotów ścisłych (w późniejszym czasie)
Muzyka uczy nieskomplikowanych operacji myślowych, w tym analizy, porównań czy syntez. Badania potwierdzają, że dzieci, które systematycznie ćwiczą grę, osiągają lepsze rezultaty w nauce przedmiotów ścisłych.
5. Wrażliwość na piękno
Obcowanie z muzyką kształtuje wrażenia i upodobania estetyczne. Pobudza to wrażliwość dziecka, wzbogaca także jego wyobraźnię, rozwija zdolność empatii.
6. Dobre samopoczucie i opanowanie
Nie bez powodu mówi się, że „muzyka łagodzi obyczaje”. Aktywny kontakt z muzyką, nawet poprzez proste zabawy polegające na rytmicznym potrząsaniu grzechotką, eliminuje zachowania agresywne. Dzieci, które uczą się gry na instrumentach są ponadto bardziej opanowane i rzadziej się kłócą.
7. Odporność na stres i większa pewność siebie
Umuzykalnianie ma także wpływ terapeutyczny – zaspokaja potrzebę aktywności, odpręża i redukuje stres. Poprzez uczestnictwo w zajęciach muzycznych dzieci oswajają się z wystąpieniami publicznymi i lepiej radzą sobie z tremą.
Zajęcia prowadzić będzie pani mgr Katarzyna Martyniak - absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia, w klasie wiolonczeli. Ukończyła studia podyplomowe Rytmika i taniec w wychowaniu muzyczno-ruchowym dzieci, w Cieszynie. Obecnie gra na gitarze i tym instrumentem między innymi posługuje się na zajęciach. Gra również na innych instrumentach perkusyjnych, typu: tamburyn, kołatka, klawesy, bębenek.
Na co dzień jest nauczycielem przedszkolnym i prowadzi rytmikę.